Blog

Články, recenzie, zamyslenia...

Modlitba

Modlitba

By Dano on 22. novembra 2019 in Zamyslenie

Dr House v istej časti vyhlásil: ,,Ak sa zhováraš s Bohom si veriaci, ak sa Boh rozpráva s tebou – si blázon.” Na druhej strane v 1. liste Korinťanom 1:27 sa píše: “ale čo je svetu bláznivé, to si vyvolil Boh, aby zahanbil múdrych, a čo je svetu slabé, vyvolil si Boh, aby zahanbil silných” – tak si vyber.

Od mala som bol vedený k modlitbe, klasika – ráno a večer. Trvalo to dlhý čas, až kým som nezačal riešiť: ,,Prečo to vlastne robím? Prečo Bohu každý deň niečo rapocem?” Vyšlo mi z toho, že len preto, aby ma nechal prežiť, možno aby sa mi niečo vážne nestalo – takže bol pre mňa istým diktátorom, ktorému sa musím pchať do zadku, aby ma nezačal “šikanovať”. No nejak som v tom pokračoval ďalej, až to prerástlo do bodu, že som sám seba znevažoval aký som nepotrebný na tomto svete. Chalan, ktorý sa tu objavil asi chybou v systéme a je z pokazených materiálov, čiže nič poriadne neviem. Utápal som sa v tejto depresii. Ukončil som vzťah, no ťažko sa obetovať pre druhého, keď ani sám so sebou neviem vydržať. To len napomohlo mojej sebaľútosti. Keď som o tom začal hovoriť, tak som bol označený za toho, čo stále niečo v sebe rieši.

Raz sme sa tak bavili o tom, čo prežívam a spýtali sa ma na moju modlitbu – hneď pripravená odpoveď – áno, modlím sa presne tak ako treba, žeby Šéfko bol spokojný.

No tak frajer skús počas modlitby nekvákať, ale len sedieť a vnímať, čo ti Boh chce povedať a pýtaj sa Ho, kým si ty pre Neho.
Sám som tomu nechcel veriť, lebo nedávalo zmysel, že “nič nerobenie” prináša najväčšie ovocie. No Pán začal ku mne hovoriť akú mám hodnotu a ako ma On vidí. Neprišlo žiadne čarovné slúchadlo, ani kameň na mňa nekričal. Ale skrz moje otvorené srdce vlieval doň Svoj pokoj a potom aj čítanie Biblie bolo inak vnímané.

Môžem povedať, že Boh je osobný. V tom je tá krása a výnimočnosť, nie či je jeden lepší ako druhý, lebo ten napríklad maľuje a ten je trebárs ITčkár. To je stupidita, pretože v Božích očiach sme jeden ako druhý, ale to ako niečo prežívame a aké máme dary je našou jedinečnosťou. To ako sa modlíme – rozprávame s Bohom je len naše.

Je super a veľmi mocné modliť sa ruženec, prípadne spievať chvály, ale chcem ti z vlastnej skúsenosti odkázať; neboj sa byť pred Ním slobodný, ukáž Mu čo máš v srdci. Či je to bolesť, strach, trápenie, prípadne nechuť zo života – je to ok – si to ty! Nechaj, nech On k tebe môže prehovoriť, tak aby to bolo pre teba ok. A neskôr ber do rúk pero a notes, píš si to – uvidíš, po čase to budú pecky.

Ak si to dočítal až sem, tak dávam svoje slovo, že pri mojom pokeci s Bohom myslím na teba a vyprosujem ti od Pána požehnanie a silu do všetkého, čo práve prežívaš 🙂